Hyvää maailman seksuaaliterveyspäivää! Today, 4th September 2021, is World Sexual Health Day

Maailman seksuaaliterveyspäivää vietetään  4. syyskuuta. Tänään sitä vietämme 11. kerran.

Päivän kunniaksi Suomen Seksologisen seuran seksuaalikasvatusjaoksen väki julkistaa videoita ja muuta materiaalia seksuaalikasvatuksesta pitkin päivää Suomen seksologisen seuran Facebook sivulla.

Ensimmäisessä julkaisussa Tiina-Elina Suvanto nostaa esiin tärkeitä asioita, joiden avulla matkaamme kohti yhdenvertaista seksuaalikasvatusta kouluissa. Käy katsomassa video Suomen Seksologisen seuran Facebook sivulla: https://fb.watch/7P1c4HyFNy/

”Seksuaalikasvatusjaos esittää: Mistä on kyse alle kouluikäisten seksuaalikasvatuksessa? Eikös sitä vain vastata kysymyksiin, jos lapsi kysyy jotakin? Ja varsinainen seksuaalikasvatus tulee sitten murrosiässä…?Ei. Vaikka alle kouluikäisen seksuaalisuus on aivan erilaista kuin nuoren tai aikuisen, niin PERUSTA koko elämän seksuaalisuudelle luodaan varhaisvuosina. Kaikilla lapsilla on oikeus laadukkaaseen ja myönteiseen seksuaalikasvatukseen ensimmäisistä ikävuosista alkaen, riippumatta siitä, sattuvatko he olemaan kyselevää sorttia vai ei. Vastuu seksuaalikasvatuksen toteutumisesta on aikuisilla, ei lapsilla. Seksuaalikasvatusta tapahtuu ennen kaikkea spontaanisti arjen osana. Jo pikkulapset poimivat aikuisten asenteet ja suhtautumistavan tehokkaasti riveiltä sekä rivien välistä. Arjessa tapahtuvan seksuaalikasvatuksen lisäksi, sen sisällöt kuuluvat myös valtakunnalliseen Varhaiskasvatussuunnitelmaan. Jos koskaan mietityttää, mitä sisältöjä alle kouluikäisten seksuaalikasvatuksessa voi ja tulee käsitellä, niin kattava luettelo on muutamalla klikkauksella kaikkien saatavilla: Seksuaalikasvatuksen standardit Euroopassa (WHO/THL 2010). Myönteisellä seksuaalikasvatuksella lasten hyvinvointi ja turvallisuus lisääntyvät merkittävästi.Alle kouluikäisten seksuaalikasvatuksen videoterveiset on koonnut seksuaalikasvatusjaoksen nimissä auktorisoitu seksuaalikasvattaja Saara Sahlstén.” Katso video: https://fb.watch/7P1id1GlrM/

Today, 4th September 2021, is World Sexual Health Day!

Sexual health is a state of physical, emotional, mental and social well-being related to sexuality; it is not merely the absence of disease, dysfunction or infirmity. Sexual health requires a positive and respectful approach to sexuality and sexual relationships.

This year’s theme and motto are: “Turn it On: Sexual Health in a Digital World.” Turn it On is the message of igniting awareness of sexual health and sexual rights online and enforcing them. 

Today marks 11 years of celebrating World Sexual Health Day. How will you celebrate it?

Why not use today to register for the 25th Congress of WAS? This incredible event is an opportunity to update yourself on the hottest topics in Sexual Health and significantly advance your knowledge in this arena. And as Congress President, Dr Elna Rudolph, says, it will change your life!
 
By signing up you’ll receive:
• Four days of live virtual lectures from 9 to 12 September
• Access to hundreds of online submissions, downloadable documents and over 100 hours of on-demand lectures and symposia
• 14 Ethical and 24 Clinical CPD Points
• Networking opportunities through the state-of-the-art Whova App
• Access to a series of satellite events and workshops
• All congress content will remain available on the congress platform until 31 December
Don’t worry about not being able to attend live. You can access it at your convenience over the next few months.